Крізь темряву: український художник Влад Мельник досліджує технологічну революцію в часи блекауту
Художник Влад Мельник досліджував AI-мистецтво, коли росія почала обстріли енергетичної інфраструктури України. Серію картин, присвячених сучасній технологічній революції, він створив при світлі свічок — в умовах, повністю протилежних тим, які можна уявити при словосполученні "технологічна революція".
Дисонанс між двома світами став основою цих робіт: технологічною революцією та війною, яка триває в Україні 9 років. Будучи 7-ю в світі за рівнем діджиталізації, Україна страждає від постійних відключень електроенергії. Час від часу трапляються блекаути довжиною в кілька днів. Українці, які звикли мати всі документи в смартфоні, дивитись меню через qr-коди і розраховуватися цифровими картками, час від часу поринають у тотальну темряву. Навколо — гул генераторів та неосвітлені вулиці, в смартфоні (коли його вдалося зарядити) — віртуальні світи та штучний інтелект. У цьому дисонансі живуть мільйони українців, велика частина яких працює в IT та технологічних стартапах.

Влад назвав серію картин Luminiferous aether. Люмініферний, або світлоносний ефір — фізична гіпотеза, що лягла в основу перших наукових досліджень про розповсюдження світла у 17 столітті. Працювали над нею при мерехтливих свічках: так само як і українці, які зараз працюють над створенням нового світу. Йдеться не лише про цифрове майбутнє, а й про новий світовий порядок, де не буде місця авторитаризму та загарбницьким війнам. Перемога України принесе світло в значно ширшому сенсі.
Кожна людина заслуговує на мирне життя та безпеку. Якщо в неї це заберуть — настане темрява, не тільки фізична, а й внутрішня. Світло — один з генераторів взаємовідносин, великий каталізатор енергії та любові. Я би хотів, щоб моя серія показала світу, наскільки важливо навіть в найтемніші часи тягнутися до світла та зберігати його всередині.
Ця ідея проглядається подекуди буквально — наприклад, на полотнах світлих тонів, де білий символізує промінь світла. Накладена текстура поверх тонких ліній спонукає до думки, що вона є паралеллю, яка простягається з темряви, прагнучи до світла. Сірі тони є відображенням ностальгії за мирними часами, які в багатьох українців асоціюються з дитинством: телефони та комп'ютери нульових були зроблені в олдскульному серебристому відливі. Яскраві фарби цитують сет-ап метавсесвітів.
MENTAL HEALTH
85x95

Присвячена крихкості психічного здоров'я під час війни, картина з гамою м'яких, приглушених кольорів натякає на тонкість і вразливість людської психіки. Вона передає почуття ніжності та співпереживання, які можуть виникати зсередини, навіть перед обличчям зовнішніх викликів і труднощів.
DNIPRO
60x80

"Ця картина була створена наприкінці січня 2023 року, коли російська ракета влучила в житловий будинок у моєму рідному Дніпрі. Це був той самий будинок, де я виріс. Там була квартира моїх дідуся та бабусі. На щастя чи ні, вони померли задовго до початку повномасштабного вторгнення. Боляче, коли щось настільки дороге серцю руйнують на частини. Ще більш болісно спостерігати, як друзі мого дитинства за лічені секунди втратили домівку та близьких. Там загинули 45 осіб. Ця картина присвячена кожній невинній душі, яку росіяни вбили того дня в Дніпрі".
CANDLELIT SEX
70x80

Теплі сяючі кольори та м'які форми навіюють ніжність і близькість романтичної зустрічі. Картина відображає відчуття інтимності, яке може посилюватися під час дефіциту електроенергії. Романтизм, який надає м'яке світло вогню, сприяє посиленню людського зв'язку та внутрішнього тепла.
WORLD THROUGH THE VR HEADSET
100x150

Світ, побачений крізь VR: картина відображає почуття можливостей та досліджень, які приносять нові технології. В нашому випадку — це спосіб ескапізму від потворної реальності з війною та кліматичною кризою.
WEB 3.0
120x80

Тонкі кольори та сміливі форми скомпоновані у динамічну композицію, яка натякає на складну та взаємопов'язану природу цифрового світу. Картина відображає почуття прогресу та інновацій, які приносять технології, а також потенціал для швидких змін та руйнувань.
WEB 2.0
90x95

"Ця картина така олдскульна. Мені здається, що темно-червоний колір символізує буржуазний консервативний клас. Золото було обов'язковим атрибутом українських корумпованих політиків у 2000-х. Поганий смак так званих еліт у найвищому прояві. Поєднання криваво червоного з золотим для мене є синонімом Web 2.0, старої ери інтернету, кульмінацією якої стали фейсбук та інстаграм. Щось, що дуже скоро залишиться в минулому та сприйматиметься наступними поколіннями як той самий золотий декор у корумпованих будинках".
SOMETHING AI COULD PAINT
70x80

Картина викликає відчуття життя у двох світах одночасно — фізичному світі війни та відключень електроенергії та віртуальному світі штучного інтелекту та цифрового спілкування. Картина свідчить про те, що ці два світи постійно взаємодіють і впливають один на одного несподіваним чином.
IRANIAN DRONE BOMBING THE POWER GRID
50x60

Відчуття безпорадності та невизначеності розпочинається на початку масованих обстрілів. Воно залишається вередині протягом наступних днів у темряві, еволюціонуючи у фонову тривожність. Картина символізує почуття стійкості та рішучості українського народу перед викликами воєнного часу, а також ненависть до іранських дронів (і, очевидно, до росії).
METAVERSE
90x95

"Люмінісцентний хром, який видно на фоні картини, нагадує мені все технологічне — згадайте срібні комп'ютери 2000-х або декораціїі старих науково-фантастичних фільмів. Багато десятиліть тому люди уявляли, що в 2023 році ми будемо жити в сріблястих космічних кораблях. Натомість ми маємо війни, геноциди та кліматичні кризи. Список можна продовжувати. Ось тут і вступає в дію метавсесвіт — втеча від потворної реальності, дивовижний новий цифровий світ, який занурює нас у солодку брехню".

Згадуємо визначні роботи заслуженого художника України

Прибуток перерахують на закупівлю генераторів для українських лікарень

Made on
Tilda